moto-portal.mobi
Na skróty

Smart

Ceny paliw

5.69zł

5.44zł

5.37zł

2.28zł
Promocja
Opony letnie
BARUM BRILLANTIS


od 104,99zł
MCC Smart (Micro Compact Car Swatch Mercedes art) - marka małych samochodów miejskich produkowanych przez firmę Smart GmbH powstałą w 1994 r. i należącą do koncernu DaimlerChrysler AG. Siedzibą firmy Smart jest niemieckie miasto Böblingen, główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast w Hambach.

Od 2002 r. firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli Smarta, oraz projektowanie i produkcję egzemplarzy specjalnych. Siedzibą spółki Smart-Brabus GmbH jest miasto Bottrop.

Historia

Pomysłodawcą stworzenia Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, właściciel i założyciel firmy produkującej zegarki Swatch.
Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX w. firmę Daimler-Benz, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch.
Przyjęto, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 r.

Początkowo współpraca układała się pomyślnie jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się.
Hayek uważał, że nowy samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów.

Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

Po przejęciu firmy w całości przez Mercedesa rozpoczęły się przygotowania do produkcji seryjnej pierwszej wersji Smarta, który otrzymał nazwę City Coupé (od 2002 Fortwo).
Model ten miał swoją premierę w 1997 r. Rok później po wybudowaniu dwóch fabryk, jednej we Francji, drugiej w Niemczech ruszyła produkcja pierwszej generacji samochodu.

Modele seryjne

 • Smart City Coupé (Fortwo) - był pierwszym modelem, który wszedł do sprzedaży jesienią 1998 r., po debiucie rok wcześniej na salonie samochodowym we Frankfurcie. Od 2003 r. 2. generacja.
 • Smart Fortwo Cabrio
 • Smart Crossblade
 • Smart Forfour - pojawił się w sprzedaży w 2004 r. po światowej premierze na targach we Frankfurcie we wrześniu 2003 r. Bazował on na koncepcyjnym modelu Smart Tridion 4, który zaprezentowany został w 2002 r. Smart Forfour jest pierwszym czteroosobowym modelem tej marki.
 • Smart Roadster
 • Smart Roadster Coupé


Wersje rozwojowe i prototypy

 • Smart XXL - firma Clevert Parts wprowadziła bagażniki, które znacznie przedłużają przestrzeń ładunkową modelu Fortwo; w całości wykonany jest ze włókna szklanego który zwiększa dwukrotnie pojemność Smarta z 270 do 540 litrów.
 • Smart Monster - jednostka silnikowa oraz skrzynia biegów zostały także zaczerpnięte z modelu Unimog. Sześciocylindrowy diesel o pojemności 5,6 litra o mocy rzędu 84 koni mechanicznych. Samochód osadzono na dwudziestosześcio calowych felgach o średnicy 140 centymetrów. Dzięki wysokiemu zawieszeniu jego całkowita wysokość wynosi teraz 3,7 metra.
 • Smart Fortwo EV - od maską pojazdu znajdziemy silnik elektryczny o mocy 30kW, który będzie w stanie rozpędzić samochód do prędkości 112 km/h. Podczas jazdy w mieście jego wydajność ma być dużo lepsza w porównaniu z wersją benzynową. Jedynym mankamentem pojazdu jest jego zasięg. Na pełnym baku prądu jest w stanie przejechać dystans 115 kilometrów.
 • Smart Formore
 • Smart Crosstown

źródło: wikipedia
© 2011 Moto-portal.pl | Informacja o cookies
no