moto-portal.mobi
Na skróty

ARO

Ceny paliw

5.69zł

5.44zł

5.37zł

2.28zł
Promocja
Opony letnie
BARUM BRILLANTIS


od 104,99zł
ARO:

Samochód terenowy jest to pojazd samochodowy przystosowany do pokonywania przeszkód terenowych. Może być samochodem osobowym, lub ciężarowym. Zazwyczaj jest zbudowany w oparciu o ramę, z napędem na wszystkie koła, specjalnymi oponami, skrzynią rozdzielczo-redukcyjną, zwiększonym prześwitem poprzecznym (190 - 400 mm) i zwiększoną zdolnością pokonywania wzniesień.

Samochód terenowy może być, ale nie musi, jednocześnie autem typu SUV.
W USA obydwa pojęcia są jednoznaczne z powodu braku w ofercie spartańsko wyposażonych aut terenowych. W Polsce samochód homologowany jako terenowy może ciągnąć przyczepę hamowaną o masie całkowitej przekraczającej jego masę własną nawet o jej połowę, o ile jej DMC nie przekracza maksymalnej wartości, określonej przez producenta pojazdu i zamontowanego w nim haka holowniczego (Dz.U.03.32.262; Dział II, § 3. pkt 4. podpunkt 4) ).
Do pojazdów mogących ciągnąć przyczepę 3,5 tonową, a mających mniejszą, niż ona DMC należą: Volkswagen Touareg, Mercedes-Benz klasy GL, klasy G (tylko dłuższa, 5-drzwiowa wersja) oraz klasy M.

Za samochód terenowy o największych możliwościach poruszania się w terenie, uważany jest pierwszy Hummer, zarówno w wersji wojskowej, zwanej Humvee, jak i cywilnej zwanej Hummer H1 Alpha.
Do cenionych producentów należą również m.in. Jeep, Land Rover, Nissan, UAZ, ARO czy Toyota.

Jedynym samochodem terenowym obecnie produkowanym w całości w Polsce jest osobowy Honker.
Kiedyś produkowany był także ciężarowy Star 266. Ponadto w Polsce działa montownia rumuńskich samochodów terenowych Aro, pojazdy z tej montowni są wyposażane w niektóre części produkcji polskiej.

źródło: wikipedia
© 2011 Moto-portal.pl | Informacja o cookies
no